Projekty domow
Projekty domowProjekty domow
Projekty domowProjekty domowProjekty domow
homeemailforum
Projekty domowProjekty domowProjekty domow
nowościkoszykpromocje
Projekty domow
tel: 601 08 04 04*** Zamów projekt indywidualny w promocyjnej cenie ***
Projekty domow
PROJEKTY
Projekty domów
Garaże
Inne projekty
SZUKAJ
Pow. użytkowa m2
do
Szer. działki m2
do
Piwnica
Garaż
Typ budynku
Słowo kluczowe
Zaawansowane
LOGOWANIE
LOGIN
HASŁO 
REJESTRACJA
Użytkownik
Przedstawiciel
KATALOG
Zamów katalog
O katalogu
ARCH STUDIO
Kontakt
O firmie
Przedstawiciele
PROJEKTY
Co zawierają projekty
Adaptacje
Cennik usług
Terminologia
NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE
Projekt AR163
Projekt AR115
Projekt AR129
Projekt AR116
Projekt AR119
Projekt AR133
Projekt AR132
Projekt AR163AD1
Projekt AR149
Projekt AR126
NIE CZEKAJ ZŁÓŻ WNIOSEK KREDYTOWY
ARTYKUŁY
Technika grzewcza
INSTALACJE
IZOLACJE
Dom inteligentny cz.1

Zbigniew Bednarek

Dom prawdziwie inteligentny

Zapewne spotkałeś się z nazwą Xanadu, rezydencji Billa Gatesa, właściciela Microsoftu, najbogatszego człowieka na ziemi, którego majątek, według magazynu „Forbes”, wynosi 48 miliardów dolarów. Zarządzanie rezydencją realizuje 150 komputerów najwyższej klasy, a każda przebywająca w niej lub na terenie posesji osoba jest wyposażona w nadajnik emitujący informacje o jej preferencjach. Informacje dotyczą absolutnie wszystkiego, od jedzenia, poprzez warunki klimatyczne, skończywszy na sztuce. Gdy wegetarianin podchodzi do barku, znikają z niego potrawy mięsne, dzięki zaawansowanemu systemowi klimatyzacji temperatura może być dostosowana do potrzeb najwybredniejszych osób, łącznie z podziałem pomieszczeń na strefę zimną i ciepłą. Z głośników słychać ulubione piosenki, a na ekranach plazmowych można podziwiać ulubione filmy.

Okazuje się, że taki inteligentny system można zainstalować we własnym domu lub mieszkaniu, przeznaczając na to kilka do kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak poczynione dzięki niej oszczędności, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa oraz wygoda uzasadniają ten wydatek, który zwraca się podczas kilkunastu latach użytkowania.

Oszczędności

Roczne koszty energii elektrycznej i cieplnej to procentowo największy stały wydatek w eksploatacji domu czy mieszkania. Systemy inteligentne działają zgodnie z regułą: nigdy nie dostarczać energii, która nie zostanie wykorzystana. Dotyczy to zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej.

Racjonalne zarządzanie przynosi wymierne oszczędności. Gdy w danym pomieszczeniu nikt nie przebywa, system jest o tym informowany poprzez czujniki i wyłącza oświetlenie - zwłaszcza ciągów komunikacyjnych (korytarzy, schodów itp.). Na podobnej zasadzie odbywa się zarządzanie energią cieplną. Na czas otwarcia okna, w celu przewietrzenia pomieszczenia, ogrzewanie zostaje chwilowo wyłączone. Dzięki zastosowaniu dobowego sterowania ogrzewaniem, które polega na obniżeniu temperatury w porze nocnej, nie tylko oszczędzasz, ale również lepiej śpisz.

Wprowadzając do systemu dane o tym, w jakich godzinach nikogo nie ma w domu, również można zaoszczędzić. System obniży temperaturę w całym budynku o kilka stopni podczas nieobecności mieszkańców, a na kilka minut przed ich powrotem przywróci odpowiednią. W razie potrzeby, np. gdy ktoś z domowników musi wcześniej wrócić do domu, wystarczy wysłać wiadomość SMS do systemu zarządzającego, żeby przywrócić zadeklarowaną temperaturę.

Dysponując dużym domem z rzadko wykorzystywanymi pokojami gościnnymi, można zdefiniować te pomieszczenia w systemie i zadeklarować dla nich niższą temperaturę - np. 14 stopni Celsjusza. Gdy ktoś zapowie wizytę, jednym przyciskiem można zmienić temperaturę w wybranym pokoju.

Bezpieczeństwo

Fundusze przeznaczone na instalację inteligentną to nie tylko oszczędności na mediach, ale także wyższy poziom bezpieczeństwa. Gdy opuszczasz dom jednym przyciskiem informujesz o tym system. Uruchomi on wówczas procedury bezpieczeństwa, wyłączy wszystkie urządzenia elektryczne podłączone do inteligentnych gniazdek, siłowniki zamkną niedomknięte okna, odcięty zostanie dopływ gazu i wody, co skutecznie chroni przed wybuchem lub zalaniem w wypadku pęknięcia rury. Na końcu zostanie uruchomiony system alarmowy.

W wypadku naruszenia chronionych stref system natychmiast powiadamia właściciela oraz odpowiednie służby (ochrona, policja). Dodatkowo wykrycie intruza może być sygnalizowane mruganiem wszystkich świateł w obiekcie, co zaalarmuje sąsiadów oraz skutecznie wystraszy włamywacza. W razie wykrycia pożaru system włączy wszystkie światła w celu umożliwienia szybkiej ewakuacji oraz powiadomi straż pożarną o potrzebie interwencji. Korzystając z zainstalowanych w obiekcie kamer, może wysłać wiadomość multimedialną MMS przedstawiającą aktualną sytuację w domu i jego otoczeniu. Dysponując komputerem z dostępem do Internetu, obejrzysz wówczas w czasie rzeczywistym sytuację w strzeżonym obiekcie, jak w telewizyjnej relacji z akcji ratunkowej.

Użyteczną funkcją jest „symulacja obecności domowników”, przydatna zwłaszcza podczas wyjazdów urlopowych lub świątecznych. Obejmuje nie tylko zapalanie świateł, ale również włączanie telewizora lub sprzętu audio, co sprawia wrażenie, że dom tętni życiem.

Systemy inteligentne są systemami rozproszonymi - oznacza to, że w wypadku awarii pojedynczego modułu reszta pracuje prawidłowo. Jest to bardzo istotna cecha, znacznie zmniejszająca zawodność instalacji jako całości.

Wygoda

Niekwestionowanym argumentem za stosowaniem instalacji inteligentnych jest zwiększenie wygody i komfortu użytkowania domu lub mieszkania. Integracja wszystkich urządzeń elektrycznych, w tym sprzętu audio i wideo oraz gospodarstwa domowego, sprawia, że wszystkimi można sterować za pomocą jednego pilota. Dodatkowo instalacja może być podłączona do serwera internetowego, co pozwala zarządzać domem przez Internet. Możliwe jest również sterowanie urządzeniami przez sieci GSM za pomocą wiadomości SMS. W tym celu należy instalacje wyposażyć w modem GSM oraz odpowiedni interpreter poleceń.

W pomieszczeniach jest wiele punktów świetlnych sterowanych przez inteligentny system, co pozwala na tworzenie tzw. scen świetlnych: odpowiedniego nastroju do kolacji (dodatkowo można zaprogramować odpowiedni rodzaj muzyki), czy też oświetlenia do lektury albo jeszcze innego, gdy zechcesz obejrzeć program telewizyjny.

Standardy

Obecnie stosowanych jest kilka standardów inteligentnych instalacji elektrycznych. Ciągły postęp techniczny w branży elektrycznej oraz pokrewnych – elektronice, telekomunikacji, automatyce – sprawia, że wciąż powstają nowe, a dotychczasowe są rozszerzane. Standardy definiują zasady działania sieci, protokół wykorzystywany do transmisji telegramów (odpowiednik ramki w sieci komputerowej) oraz dzielą elementy składowe systemu na:

  • sensory – urządzenia sterujące wysyłające magistralą polecenia lub informacje w formie telegramów zawierających zmierzone wartości (np. temperaturę lub wilgotność);
  • aktory – urządzenia wykonawcze odbierające telegramy wysłane przez sensory i realizujące zawarte w nich polecenia.
Są również elementy hybrydowe, zawierające w jednej obudowie sensor i aktor.


Palmtop z dostępem do Internetu umożliwia
sterowanie instalacje inteligentną
z dowolnego miejsca (www.merten.com)

Zbigniew Bednarek tel. 0 501 719 132

Zapraszamy do przeczytania - Dom inteligentny cz. 2

notatnik
Projekty domow
Projekty domow | Copyright archstudio.pl | Projekty domow | Wykonanie: ut.pl | Projekty domow